Letnia Konferencja METREX w Gdańsku to doskonała okazja, aby uczyć się od czołowych europejskich obszarów metropolitalnych w kluczowym momencie naszej egzystencji – mówi Michał Glaser, dyrektor zarządzający i prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jesteśmy czwartym co do wielkości obszarem metropolitalnym w Polsce (1,6 miliona mieszkańców) oraz drugim co do wielkości portem morskim na Bałtyku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało przekształcenie naszego stowarzyszenia w uznany ustawowo Związek Metropolitalny – drugi taki w Polsce (po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach). Transformacja w związek metropolitalny ma nastąpić w drugiej połowie 2025 roku.
Wierzymy, że najlepsze rozwiązania rodzą się z wymiany doświadczeń, dlatego chcemy czerpać inspirację od naszych partnerów i członków organizacji METREX. Jesteśmy w trakcie kształtowania naszej struktury, dlatego od samego początku chcemy opierać nasze działania na sprawdzonych i skutecznych rozwiązaniach.
Dotychczas współpraca metropolitalna prowadzona była (od 2012 roku) jako oddolne stowarzyszenie 50 gmin i 10 powiatów. Od 2015 roku pełnimy funkcję Instytucji Pośredniczącej we wdrażaniu Funduszy Spójności UE. Teraz musimy zbudować znacznie silniejszą instytucję, która będzie fundamentem nowoczesnego i zintegrowanego systemu transportu publicznego, systemu planowania przestrzennego oraz ekosystemu innowacji i rozwoju gospodarczego. Chcemy uczyć się od wszystkich członków METREX – zarówno na sukcesach, jak i błędach. Zachęcamy przedstawicieli metropolii członkowskich do dzielenia się swoimi wskazówkami i doświadczeniami podczas paneli, warsztatów i indywidualnych rozmów. Przyjedźcie do Gdańska i podzielcie się z nami swoją wiedzą!
Wierzymy, że najlepsze rozwiązania rodzą się z wymiany doświadczeń, dlatego chcemy czerpać inspirację od naszych partnerów i członków organizacji METREX. Jesteśmy w trakcie kształtowania naszej struktury, dlatego od samego początku chcemy opierać nasze działania na sprawdzonych i skutecznych rozwiązaniach.
Dotychczas współpraca metropolitalna prowadzona była (od 2012 roku) jako oddolne stowarzyszenie 50 gmin i 10 powiatów. Od 2015 roku pełnimy funkcję Instytucji Pośredniczącej we wdrażaniu Funduszy Spójności UE. Teraz musimy zbudować znacznie silniejszą instytucję, która będzie fundamentem nowoczesnego i zintegrowanego systemu transportu publicznego, systemu planowania przestrzennego oraz ekosystemu innowacji i rozwoju gospodarczego. Chcemy uczyć się od wszystkich członków METREX – zarówno na sukcesach, jak i błędach. Zachęcamy przedstawicieli metropolii członkowskich do dzielenia się swoimi wskazówkami i doświadczeniami podczas paneli, warsztatów i indywidualnych rozmów. Przyjedźcie do Gdańska i podzielcie się z nami swoją wiedzą!
– Przed nami kluczowe rozmowy o przyszłości metropolii. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach,
które stoją przed nami w nadchodzących latach,o zmianach, jakie niesie ustawa metropolitalna, oraz o nowych zadaniach
– wykraczających poza transport – które powierzymy Związkowi Metropolitalnemu.
Dyskutujemy również nad planem działań na 2026 rok i kolejnymi krokami na rzecz wzmocnienia współpracy metropolitalnej.
Razem budujemy naszą przyszłość i silną metropolię!
które stoją przed nami w nadchodzących latach,o zmianach, jakie niesie ustawa metropolitalna, oraz o nowych zadaniach
– wykraczających poza transport – które powierzymy Związkowi Metropolitalnemu.
Dyskutujemy również nad planem działań na 2026 rok i kolejnymi krokami na rzecz wzmocnienia współpracy metropolitalnej.
Razem budujemy naszą przyszłość i silną metropolię!
– powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przewodnicząca Rady Metropolitalnej.
– Dla mieszkańców Gdyni metropolia to jeden z największych priorytetów tej kadencji –
abyśmy mogli szybko się przemieszczać, komfortowo żyć, efektywnie pracować i cieszyć się wysoką jakością życia.
Wielkie podziękowania za dotychczas wykonaną pracę,
abyśmy mogli szybko się przemieszczać, komfortowo żyć, efektywnie pracować i cieszyć się wysoką jakością życia.
Wielkie podziękowania za dotychczas wykonaną pracę,
– powiedziała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
– Mieszkańcy Sopotu i całego Trójmiasta od dawna postrzegają nasz region jako jedną, spójną metropolię.
Codziennie dojeżdżają do pracy, szkół czy korzystają z usług w sąsiednich miastach.Korzyści, jakie przyniesie ustawa metropolitalna –
takie jak zintegrowany transport publiczny, dostęp do uzupełniającej się oferty edukacyjnej, kulturalnej i zdrowotnej
– znacząco poprawią codzienne życie naszych mieszkańców. Od lat o to walczymy i cieszę się, że wkrótce metropolia stanie się faktem.
– powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
Codziennie dojeżdżają do pracy, szkół czy korzystają z usług w sąsiednich miastach.Korzyści, jakie przyniesie ustawa metropolitalna –
takie jak zintegrowany transport publiczny, dostęp do uzupełniającej się oferty edukacyjnej, kulturalnej i zdrowotnej
– znacząco poprawią codzienne życie naszych mieszkańców. Od lat o to walczymy i cieszę się, że wkrótce metropolia stanie się faktem.
– powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
